Skräddarsydd mjukvara för ett litet eller medelstort nordiskt företag kostar oftast 30 000–150 000 € (ca 330 000–1 650 000 kr) exklusive moms. Där hamnar våra projekt inom systemutveckling, och priset blir fast efter en kort förstudie. En fokuserad MVP eller kundportal kostar oftast 30 000–60 000 € (ca 330 000–660 000 kr). Ett internt verksamhetssystem med flera integrationer, användarroller och rapporter hamnar närmare taket. Den här guiden är för grundare, vd:ar och IT-chefer som behöver en realistisk budget innan de pratar med leverantörer.
Vi är Smoother Development AB, ett svenskt bolag med utvecklingsteam i Ukraina. Priserna nedan är de vi publicerar. När vi skriver om marknaden i stort säger vi det och anger källan.
Vad kostar skräddarsydd mjukvara per projekttyp?
Skräddarsydd mjukvara är mjukvara som byggs efter ert arbetssätt och som ni äger, till skillnad från ett standardsystem som ni prenumererar på. Tabellen visar vad vi tar betalt för de projekttyper vi oftast får frågor om.
| Projekttyp | Typiskt innehåll | Vårt pris (exkl. moms) | Typisk tidsram |
|---|---|---|---|
| E-handel | Butik, kassa, produkt- och lagerhantering | Fasta paket: 66 000, 176 000 eller 418 000 kr | 4–20 veckor |
| Kund- eller partnerportal | Inloggning, översikt, dokument, en eller två integrationer | 30 000–50 000 € (ca 330 000–550 000 kr) | 6–8 veckor |
| SaaS-MVP eller ny produkt | Ett kärnflöde, fakturering, adminverktyg | 30 000–60 000 € (ca 330 000–660 000 kr) | 8–12 veckor |
| Internt verksamhetssystem | Projekt, tid och fakturering, t.ex. ett affärssystem för bygg kopplat till Fortnox | Fast pris efter förstudie, inom 330 000–1 650 000 kr | Första version på 8–12 veckor |
| Plattform med många integrationer | Flera kopplade system, roller, rapporter, loggning | 80 000–150 000 € (ca 880 000–1 650 000 kr) | 4–8 månader |
| En till tre AI-funktioner i produktion | T.ex. svar ur företagets dokument eller order direkt in i affärssystemet | 3 500 € (ca 38 500 kr) genomlysning + 20 000–35 000 € (ca 220 000–385 000 kr) för lanseringen | 5 dagar + högst 6 veckor |
| Befintlig eller AI-byggd app | Kodgenomlysning, sedan stabilisering eller modernisering i etapper | Genomlysning från 1 900 € (ca 21 000 kr); stabilisering från 6 000 € (ca 66 000 kr) | Dagar till månader |
| Löpande utveckling | Ett seniorlett team till fast månadspris | Delivery Pods från 46 000 kr/mån | Per månad |
AI-raden är vår AI Production Launch: från en AI-funktion med en datakälla eller integration till tre funktioner med upp till tre källor eller integrationer, i produktion och kopplade till era system och er data. Priset är fast, sätts efter genomlysningen beroende på omfattning och betalas 30/40/30 vid avtal, halvtidsdemo och godkänd produktionssättning. Större AI-satsningar än så offereras separat.
Vad driver kostnaden?
Fem saker avgör det mesta av priset:
- Kärnflödet. Ett formulär som sparar data är billigt. Ett flöde med attester, prisregler, undantag och flera användartyper är det inte.
- Integrationer. Varje system ni kopplar på (Fortnox, Visma, Business Central, HubSpot, en betallösning, BankID) kostar arbete. Att läsa data är enklare än tvåvägssynk, och att flytta historik är ett eget jobb.
- Användare och behörigheter. En användartyp är enkel. Kunder, partner, administratörer och roller per kund kräver egna flöden och regler.
- Gränssnittets finish. Ett tydligt internt verktyg kostar mycket mindre än en varumärkesprofilerad konsumentprodukt.
- Regelefterlevnad och data. GDPR, loggning, tillgänglighet för offentliga kunder och drift inom EU är billigare att bygga in från start än att lägga till i efterhand.
Teamets senioritet ligger ovanpå alla fem. Ett lågt timpris med veckor av omarbete är ingen besparing.
Vad en första version består av
Så här fördelar sig en typisk första version. Insatsen anges i personveckor (en utvecklare i en vecka, inklusive test och granskning). Med våra priser motsvarar en personvecka ungefär 18 000–24 000 kr (40 timmar à 450–600 kr), vilket är ett bra sätt att rimlighetspröva vilken offert som helst, även vår.
| Byggsten | Vad den omfattar | Typisk insats | Vad som gör den större |
|---|---|---|---|
| Förstudie | Användarflöden, omfattning, acceptanskriterier, arkitektur | 1–2 personveckor | Många intressenter, en odokumenterad process |
| Inloggning, roller, organisationer | Användare, inbjudningar, roller, lösenordsåterställning eller enkel SSO | 1–3 | SaaS för flera kunder, egna roller per kund, SAML-SSO |
| Kärnflöde | Vyerna och reglerna som gör själva jobbet | 4–12 | Komplexa regler, flera användartyper, offlineläge |
| Varje integration | Fortnox, Visma, Business Central, HubSpot, Stripe | 1–4 per system | Tvåvägssynk, dålig API-dokumentation, historisk data |
| Betalning och fakturering | Abonnemang, fakturor, webhooks | 1–3 | Användningsbaserad prissättning, utbetalningar, flera länder och momsregler |
| Admin- och supportverktyg | Intern admin, logga in som användare, funktionsflaggor | 1–2 | Attestflöden, massimport |
| Rapporter | Översikter och exporter | 1–3 | Data i nära realtid, nyckeltal per roll |
| Infrastruktur | CI/CD, testmiljö, övervakning, backup, drift inom EU | 1–2 | Hög tillgänglighet, underlag för revision |
En fokuserad produkt med ett kärnflöde och två integrationer landar oftast på 15–25 personveckor, och det är så den hamnar på 330 000–660 000 kr. Lägg till tre integrationer till, SSO och rapporter, så närmar ni er 100 000 € (ca 1 100 000 kr).
Varför skiljer sig offerterna så mycket?
Marknaden är svår att sätta en siffra på. Clutch, som samlar verifierade omdömen om utvecklingsbolag, anger en genomsnittlig projektkostnad på cirka 132 000 dollar under ungefär 13 månader, och timpriser på 25–49 dollar för bolag i Ukraina och 50–99 dollar i Polen och Spanien (Clutch, uppdaterad september 2026). Någon nordisk siffra finns inte där; svenska timpriser följer svenska löner, som ni ser längre ned.
Två offerter på “samma” projekt skiljer sig för att leverantörerna har antagit olika saker. Gå igenom varje offert mot den här listan innan ni jämför slutsummor:
- En skriftlig lista över antaganden och undantag (design, innehåll, datamigrering, konton i appbutiker).
- Acceptanskriterier för varje delleverans, inte bara en funktionslista.
- Vilka som ingår i teamet och vilken senior utvecklare som ansvarar för arkitektur och kodkvalitet.
- Vad som ingår: test, driftsättning, dokumentation, överlämning.
- Vad som händer efter lansering: garanti, pris för underhåll, svarstider.
- Vem som äger koden, och från när. Hos oss äger ni den när den är betald.
- Var data lagras och om ett personuppgiftsbiträdesavtal finns på plats.
Ett fast pris utan förstudie, eller en leverantör som inte kan förklara hur de har räknat, är en varningssignal oavsett belopp.
Fast pris eller löpande räkning?
Fast pris betyder överenskommen omfattning, pris och acceptanskriterier. Löpande räkning betyder att ni betalar för de timmar som går åt och styr under resans gång. Vi går igenom båda, och team per månad, i prismodeller för mjukvaruutveckling.
I projekt arbetar vi så här. Förstudien kartlägger flödet, integrationerna och vad “klart” betyder. Därefter får ni en skriftlig omfattning och ett fast pris som betalas mot delleveranser i offerten. Ändringar går via en skriftlig ändringsbegäran med kostnad och påverkan på tidplanen, så att inget växer i det tysta.
Första sprinten omfattas av vår garanti för första sprinten: innan vi börjar kommer vi skriftligt överens om vad den första tvåveckorssprinten ska leverera. Om demon efter sprint 1 inte uppfyller acceptanskriterierna kan ni avbryta, och ni betalar inte för den sprinten.
Löpande räkning passar när omfattningen ännu inte går att skriva ned, till exempel en ärvd kodbas eller ett internt team som behöver fler händer. Våra utvecklare kostar från 450 kr/timme (mid-nivå) och 600 kr/timme (senior), ungefär 75 000–100 000 kr i månaden på heltid.
Vad kostar ett eget team i Sverige jämfört med utvecklare från Ukraina?
Nearshore betyder att utvecklarna arbetar från ett närliggande land i ungefär samma tidszon. Våra sitter i Ukraina, en timme före Sverige, och ni skriver ett svenskt avtal med Smoother Development AB.
| Anställd utvecklare i Sverige | Utvecklare via Smoother Development | |
|---|---|---|
| Kostnad per månad | Medellön 55 500 kr (SCB, 2024) + 31,42 % arbetsgivaravgifter (Skatteverket) ≈ 72 900 kr, före pension, semesterlön, utrustning och rekrytering | Från 450 kr/timme mid-nivå, 600 kr/timme senior: ca 75 000–100 000 kr på heltid |
| Tid till start | Oftast 2–4 månader att rekrytera | 1–2 veckor |
| Åtagande | Anställningsavtal och uppsägningstider | Svenskt avtal, flexibla villkor från en månad |
| Senior styrning | Beror på vem ni anställer | En senior utvecklare ansvarar för arkitektur och kodkvalitet i varje team |
| Om någon slutar | Ni rekryterar igen | En andra utvecklare kan koden, och den ligger i ert kodförråd |
| Personuppgifter | Stannar inom företaget | Personuppgiftsbiträdesavtal med EU:s standardavtalsklausuler innan någon i Ukraina får tillgång; drift inom EU som standard |
På papperet ligger månadsbeloppen nära varandra, och en genomsnittlig anställd som är fullt sysselsatt ser billigare ut. Men SCB:s siffra är ett snitt över alla erfarenhetsnivåer, och seniora utvecklare tjänar mer. Pension, semesterlön, utrustning, rekrytering och chefstid tillkommer. Den verkliga jämförelsen är sällan en utvecklare mot en anställd. Det är ett fungerande team nästa månad mot en rekrytering som är på plats om flera månader, och frågan om ni behöver någon senior som äger arkitekturen.
Vad kostar mjukvaran efter lansering?
Det är de löpande kostnaderna som spräcker budgetar, eftersom de inte finns med i den första offerten.
| Löpande kostnad | Vad den omfattar | Typisk kostnad |
|---|---|---|
| Drift och tjänster | Molndrift inom EU, databas, backup, övervakning, e-post, felrapportering | Från några tusen kronor till runt 16 500 kr i månaden vid måttlig trafik |
| Användningsbaserade tjänster | Kartor, sms, BankID, betalavgifter, AI-modeller | Växer med användningen; sätt budgetlarm |
| Underhåll | Säkerhets- och beroendeuppdateringar, övervakning, mindre rättningar | Care Lite 46 000 kr/mån hos oss, eller egen utvecklare |
| Vidareutveckling | Nya funktioner och förbättringar | Delivery Pods: Start 90 000, Scale 160 000, Build 250 000 kr/mån |
En Delivery Pod är ett team till fast månadspris, med en senior utvecklare som ansvarar för arkitektur och kodkvalitet. Start och Scale löper per månad efter första månaden, Build har tre månaders minimitid och alla poddar har 30 dagars uppsägning. Vill ni ta hem systemet till ett eget team går det bra: ni äger koden.
Hur sänker ni kostnaden utan att tumma på kvaliteten?
- Bygg ett flöde först. Leverera den minsta versionen som gör verklig nytta, låt användarna testa den och bestäm sedan nästa steg.
- Köp standarddelarna. Använd beprövade tjänster för inloggning, betalning, e-post och drift, och lägg budgeten på det som är unikt för er.
- Tidsbegränsa förstudien. En eller två veckors strukturerat arbete slår två månader av öppna möten.
- Bestäm integrationerna tidigt. Ett sent “kan den synka med Visma också?” kostar mer än samma önskemål vecka ett.
- Mät från dag ett. Loggning och övervakning är billigt att lägga in från början och dyrt att lägga in mitt i ett driftstopp.
Nästa steg
Har ni ett projekt på gång? Skicka en kort beskrivning av flödet, systemen det ska kopplas till och er deadline via sidan om systemutveckling. En grundare svarar, oftast inom en arbetsdag, med frågor och ett förslag på tid för ett samtal. Efter förstudien får ni ett fast pris, och första sprinten omfattas av skriftliga acceptanskriterier. Gäller det ett AI-flöde börjar ni med en AI-genomlysning för 3 500 € (ca 38 500 kr) på 5 arbetsdagar, som räknas av fullt ut mot AI Production Launch om den startar inom 60 dagar.